Mnoho z nás si nevieme predstaviť život bez kávy. Spýtali ste sa však sami seba, čo by ste robili, ak by to pre vás z určitého dôvodu bola nutnosť? Našťastie na našom či svetovom trhu nájdeme náhrady kávy, ktorými sa to dá hravo a často aj celkom lacno. Nadmerný príjem kofeínu môže mať nepríjemné zdravotné následky, dokonca sa môže stať, že sa ho budete musieť vzdať úplne, čo nechce počuť zo strany doktora nikto z nás. Práve v týchto prípadoch môžete siahnuť po jednej z týchto alternatív kávy, ktoré vás určite nesklamú.
Melta
Ako prvý návrh sme vybrali Meltu, ktorá vôbec nie je žiadnou novinkou na našom trhu. Vyrába sa totiž už viac ako 50 rokov, a to vďaka známej firme Kávoviny sídliacej v Českej Republike (Pardubice). Veľmi populárna bola v dobe socializmu, keďže jej cena bola doslova bezkonkurenčne nízka. Takisto jej prospela aj skvelá dostupnosť, keďže ju naši rodičia či starí rodičia našli v takmer každom regáli aj na dedine.
Aká je jej dnešná najväčšia výhoda? Doba sa mení a ľudia pozerajú aj na zdravotné účinky potravín, čo platí aj o káve či Melte. Tá je skvelým zdrojom inulínu, keďže obsahuje veľké množstvo čakankového koreňa. Ide o polysacharid s mimoriadne nízkou energetickou hodnotou. Je vhodný najmä pre diabetikov či osoby, ktoré si potrebujú kontrolovať či znížiť hladinu cholesterolu. Podľa vedcov je skvelý aj pre črevnú mikroflóru a správne trávenie. Veľkou zbraňou sú aj pozitívne účinky pri prevencii rakoviny hrubého čreva.
Melta je dostupná v nerozpustnej aj rozpustnej forme. Tá nerozpustná je síce o niečo lacnejšia, no skrýva v sebe nutnosť precedenia. Obsahuje koreň cukrovej repy, druhá alternatíva topinambur. Ten je pre telo podobne prospešný ako čakanka, keďže je kvalitným zdrojom inulínu.
Cigória
Hovoria vám niečo pojmy „korenie svätého Petra“ či „čakanka“? Ide práve o cigóriu, ktorá obsahuje taktiež namiesto kofeínu inulín, ako je tomu pri Melte. Špecifickú (a dosť obľúbenú) chuť dodávajú nápoju cukry, ktoré sa nachádzajú v koreni. Konkrétne ich skaramelizovanie, čo umožní aj tmavohnedé zafarbenie.
Cigória je ale celosvetovo oveľa známejším a starším nápojom, ktorý sa vyrába z čakanky obecnej (praženie koreňa). Prvé záznamy o nej máme ešte zo 17. storočia. A aké sú jej pozitívne účinky? Tu môžeme spomenúť napríklad posilnenie činnosti orgánov, ako napríklad pohlavné orgány, pankreas či pečeň, pomoc pri bezproblémovom zaspávaní, upokojenie nervového systému, ochrana srdcovocievneho systému (prečistenie krvi keďže je močopudná zníženie krvného tlaku), zvýšenie chuti do jedla, odstránenie rôznych zápachov či zlepšenie činnosti trávenia.
Ayurvédska káva
Tentokrát ide o nápoj, ktorý je považovaný za mimoriadne chutný a samozrejme aj ako prospešný, ak hľadáme určitú náhradu za kávu bez kofeínu. Okrem chuti sa môžete spoľahnúť aj na množstvo zdraviu prospešných účinkov. Má totiž čakankový základ a dopĺňa sa ajurvédskymi bylinami, ako napríklad výťažkami z ašvagandhy či bylín brahmi.
Jej veľkou výhodou je fakt, že nevyvoláva prekyslenie a nie je „ťažká na žalúdok“, preto je mimoriadne vhodná pre ľudí so zhoršeným trávením. Pomáha nám pri chudnutí, podpore trávenia, udržaní priaznivej hladiny cukru v krvi a pozitívne vplýva na zdravie kĺbov a kosí, či činnosť srdca a pečene. Medzi plusmi sa však nachádza aj detoxikácia organizmu, pomoc pri únave či strese a upokojenie mysle.
Zelená káva
Tentokrát sa budeme baviť o „skutočnej káve“. V tomto prípade sa totiž jedná o nepražené kávové zrná, preto si nápoj uchováva zelené sfarbenie. Dôležitejšie však je, že si udrží aj veľké množstvo pre naše telo pozitívnych antioxidantov. Vďaka nim dokážeme zlepšiť náš krvný obeh, znížiť krvný tlak či podporiť srdcovú aktivitu.
Veľké debaty rozprúdila téma zelená káva a chudnutie. Predsa len obsahuje kyselinu chlorogenovú, ktorá je známa tým, že zabráni vstrebávaniu cukru a jeho premene na tuk. No jednoznačných štúdií sme sa ešte nedočkali, že by malo ísť o naozaj dôveryhodnú cestu, ako zhodiť kilá.
Pozor však na to, aké množstvo kofeínu zelená káva obsahuje. Jej sfarbenie, chuť či vôňa môžu pripomínať bylinné nápoje či čaj, určite nie je tou správnou cestou, ako znížiť množstvo kofeínu, ktorý dostaneme do svojho tela. Aj keď sa s ňou stretávame v rôznych článkoch, ktoré vychvaľujú jej pozitívne účinky na naše zdravie, kofeínu paradoxne obsahuje ešte viac, ako je tomu pri klasickej káve. Skôr je vhodná pre tých, ktorým nie je po chuti kávová aróma a samotná horkosť, ktorá ju sprevádza a predsa len potrebujú určitým zdravým spôsobom povzbudiť telo aj myseľ.
Žaluďová káva
Tento nápoj prežil svoje najlepšie časy v 19. storočí. Dnes sme však už na neho skoro úplne zabudli. Stále sa však nájde pár výrobcov, ktorí nám ju dokážu ponúknuť. Je to škoda, predsa len ide
o mimoriadne zdravú a prospešnú náhradu za klasickú kávu. Žalude sú skvelým zdrojom vitamínov B či minerálov. Okrem toho nám dodávajú triesloviny, ktoré sú odporúčané pri črevných problémoch akými je napríklad hnačka.
Žaluďová káva však nie je pre všetkých. Jej chuť je totiž veľmi špecifická a úplne odlišná od kávy či iných obilným nápojom, pre ktoré je charakteristická horkosť. Naopak musíte očakávať príchuť spáleniny a nedostatočnú rozpustnosť, čiže je nutné jej precedenie. A navyše nejde o úplne najlacnejšiu voľbu, no za zdravie a originalitu sa platí aj v iných prípadoch…
Špaldová káva
V tomto prípade nečakajte za zložením nejaké zázraky. Jedinou ingredienciou je predchodca pšenice – špalda. Tá sa môže pochváliť nevídaným množstvom vitamínov B1, B2 a B3 či bielkovín. Je mimoriadne ľahko stráviteľná a vhodná ja pre osoby alergické na lepok (pozor, neplatí pre celiatikov, pre ktorých nie je špalda vhodná). Nejde o žiadnu chuťovú bombu, keďže oproti iným kávovým náhradám ju má najmenej výraznú, keďže neobsahuje na rozdiel od Melty či Cara koreň čakanky.
Caro
Teraz sa prenesme za hranice Slovenska a Česka. Tento obilný nápoj totiž nepochádza z našich končín, keďže ho vyrába medzinárodná spoločnosť. Preto ho môžete nájsť v regáloch v mnohých
štátoch. Caro je veľmi podobné Melte, čiže ak na dovolenke dostanete chuť práve na ňu, máte šťastie. Zloženie je takmer identické, nájdete tu čakanku, žito aj jačmeň, čo ich robí chuťovo veľmi
podobnými.
Oproti Melte je však Caro o čosi menej horké a viac pripomína klasickú kofeínovú kávu. Dokonca aj cenovo sa veľmi približujú (samozrejme u nás). Pozor však na lepok, ktorý je tu taktiež obsiahnutý, čiže by sa ho mali vyvarovať celiatici, dojčiace matky či deti s alergiou na pšenicu.
Ak chcete predsa len staviť na kvalitnú kávu, kúpite ju v našom e-shope.