Chcem ísť hore
Zdieľať
  • +421 911 746 753 (9:00 - 17:00)
  • Doprava zdarma nad 40€

Sladenie kávy, či už cukrom alebo iným sladidlom do kávy, nie je práve to, čo vám schváli pravý barista. Tí skôr tvrdia, že sladením kávy prichádzate o ten pravý pôžitok.

 

Je však jasné, že väčšina kávičkárov má rada sladšiu kávu, či už vďaka cukru, čokoláde, šľahačke či zmrzline. Existujú však aj iné možnosti, ako si jej chuť spríjemniť a navyše si nepokaziť postavu či dodržať zdravé stravovanie. Namiesto bieleho cukru tak môžete použiť niektoré z ďalších sladidiel kávy: med, kokosový cukor, melasa, mlieko či stévia.

 

Med do kávy

Nie je žiadnym tajomstvom, že med má dokonca viac kalórií ako cukor. V prospech zdravia však hovorí najmä jeho zloženie, keďže pozostáva hlavne z glukózy a fruktózy. Klasický biely cukor je z disacharidov, ktoré naše telo nevie spracovať tak ľahko ako med.

Odborníci sa zhodujú na troch hlavných dôvodoch, prečo je med kaloricky prospešnejší:

  • Cukry v mede majú nižší glykemický index ako tie v klasickom cukre, teda má menší vplyv na
    hladinu glukózy v tele.
  • Med je oveľa sladší ako cukor, čiže ho stačí pre ochutenie kávy menej.
  • Cukry v mede telo spracováva efektívnejšie, preto je nižšia pravdepodobnosť, že sa vám
    uložia v podobe tuku.

Aká je však chuť kávy s medom? Treba si uvedomiť, že bude o čosi odlišná. Sú však krajiny, kde je tento druh sladenia veľmi obľúbený. Po pár dňoch by ste si na ňu mali zvyknúť, za čo sa vám poďakuje aj vaše zdravie. Ak to stále nebude ono, skúste do šálky hodiť malú kocku masla, ktorú posypete škoricou.

Spojenie kávy s medom má blahodárne účinky aj na naše nervy, ktoré dokáže veľmi efektívne upokojiť. Med je prínosný aj pre športovcov, keďže im dodá okamžití energiu a pomáha aj pri regenerácii po výkone. Med však zmiešajte do kávy až keď nebude úplne vrelá, keďže inak riskujete zničenie výživných látok.

 

Kokosový cukor a káva

Ak ste niekedy vycestovali do ázijských krajín, pravdepodobne ste sa stretli so sladením kokosovým cukrom. Aj u nás sa už začína stávať novodobejšou náhradou bieleho cukru.

Kokosový cukor sa vyrába z nektáru, ktorý sa získava z kokosových paliem, konkrétne z ich kvetov najmä z Filipín či Indonézie. Tie sa ručne zbierajú a následne sa z nektáru vyparuje voda, aby sme dostali požadovanú hustú hmotu. Po následnom ochladení a rozdrvení dostaneme kokosový cukor vo forme, ktorou si môžeme osladiť náš nápoj.

Čím je však tak výnimočný? Má totiž bohaté zastúpenie železa, horčíka, draslíka, mangánu, zinku či vitamínov skupiny B. V 100 gramoch tohto produktu nájdeme len 320 kalórií, 3,4 gramu tuku, 4,5 gramu vlákniny, 1,8 gramu proteínov či 92 gramov sacharidov. Použiť sa dá samozrejme do kávy, no vlastne všade tam, kde sme zvyknutí využívať klasický cukor. Problémy nenastanú ani pri dávkovaní, keďže je rovnako sladký ako rafinovaný cukor.

Najviac sa však využíva okrem kávy pri kokteiloch, smoothies, čaji či aj mimo nápojov. Skúste ho pridať do sušienok, zákuskov, kaší, pudingu či pečených koláčov a určite si na to rýchlo zvyknete. Treba si však uvedomiť, že obsahuje rovnako veľa karbogydrátov a kalórií ako biela varianta cukru.

Medzi najväčšie pozitíva kokosového cukru patria:

  • Vďaka zdroju železa prevencia pred anémiou
  • Posilnenie kostí pomocou vápnika
  • Antibakteriálne a antivírusové účinky
  • Pozitívny vplyv pri kardiovaskulárnych ochoreniach či pri vysokom krvnom tlaku vďaka
    draslíku
  • Vláknina prospieva tráviacemu traktu

 

Melasa

Ďalší z produktov, ktoré patria do domácností preferujúcich zdravý životný štýl. Jej výhodou je aj bezproblémová dostupnosť v našich končinách, keďže ju nájdete v každom klasickom bio-shope či obchode s racionálnou výživou. Okrem sladidla slúži aj ako výživový doplnok či prevencia a liek pri mnohých ochoreniach.

Melasa je tmavohnedý až čierny sirup podobajúci sa hustej šťave, ktorý sa vyrába lisovaním cukrovej trstiny. Podiel cukru je v nej mimoriadne nízky, aj tu ostávajú všetky cenné látky. Aj v tomto prípade ide hlavne o glukózu a fruktózu. Ľudia po nej siahajú z dôvodu, že ide o zdravšiu alternatívu ku klasickým sladidlám s nízkym obsahom kalórií. Navyše obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Tie sú dôležité pri zdravom vývoji organizmu či pri prevencii civilizačných chorôb. Aj preto (a kvôli jej lepkavej a mazľavej konzistencii) sa jej hovorí aj čierne zlato.

Konkrétne tu nájdeme pozitívne látky ako chróm, zinok, sodík, draslík, železo, vápnik či horčík. Teda vlastne všetky, ktoré potrebujeme k chodu nášho organizmu. Melasa je navyše bezlepková, čo ju robí vhodnou pre diabetikov. Harmonizuje nervový systém pri dlhodobom strese a pôsobí povzbudzujúco na fungovanie organizmu. Odborníci ju odporúčajú najmä pri anémii, keďže obsahuje železo, ktoré naše telo vstrebe úplne všetko. To ocenia najmä ženy počas dojčenia, menštruácie či tehotenstva, kedy ho potrebujú čo najviac. Železa dokonca obsahuje viac ako vajce, vápnika viac ako mlieka a také množstvo draslíka nenájdete v žiadnej inej potravine…

 

Stévia

Skutočný zázrak medzi prírodnými sladidlami, ktorej výhonky sú dokonca sladšie ako med. V prípapde pomletých a vysušených listov sa dokonca bavíme o 10-násobnej sladkosti oproti bielemu cukru. U nás síce ide viac menej o novinku, no v takom Paraguaji či v Brazílii ju poznajú viac ako sto rokov. A práve tu ju začali používať aj do kávy. U nás si ju môžete kúpiť v podobe toboliek, sirupu, kvapiek, prášku či listov.

Podľa mnohých výskumov má pozitívne účinky na slezinu, pečeň či pankreas. Ak si na ňu zvyknete a začnete pravidelne využívať, môžete zabudnúť na nepríjemnú malátnosť či celkovú únavu. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že celkovo regeneračne vplýva na ľudský organizmus.

Aj v tomto prípade potešíme cukrovkárov, pre ktorých je stévia tiež vhodná. Fungovať by mala aj ako prevencia proti zubnému kazu, pri regulácii krvného tlaku a ošetríme ňou aj rezné rany či kožné choroby. Ak si dávate pozor na svoju postavu prípadne dokonca trpíte nadváhou, keďže si celý život doprajete veľké množstvo sladkostí, ste na správnom mieste. Aj jeden lístok stévie dokonale zaženie nutkanie siahnuť po sladkom. V takom Japonsku ju dokonca využívajú aj pri výrobe coly light, kde už pomaly zabúdajú na umelé sladidlá, ktoré sú jej súčasťou všade inde vo svete.

 

Mlieko s kávou

Tentokrát nejde až tak o sladenie, skôr o zjemnenie chuti. Často sa však diskutuje o tom, či je táto kombinácia vôbec zdraviu prospešná. Aj podľa odborníkov však nájdeme pozitíva. Mlieko napríklad tlmí účinky kofeínu na sliznici žalúdka, preto sa odporúča pre kávičkárov, ktorí sa liečia na žalúdočné problémy. Taká smotana napríklad spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, čím zníži rýchlosť vstrebania kofeínu. Ten teda následne účinkuje dlhšie, keďže začne pôsobiť pomalšie.

V primeranom množstve mlieko s kávou môže zlepšiť duševnú či telesnú výkonnosť, ostražitosť, pozornosť, sústredenosť a teda pozitívne vplýva na psychiku. Na túto problematiku sa pozreli aj švajčiarski vedci z Výskumného centra Nestle v meste Lausanne. Tí podali dospelím kávu s plnotučným mliekom a po dvanástich hodinách sa ukázalo, že oproti nemliečnej náhrady bolo vstrebávanie antioxidantov rýchlejšie, čo má vplyv na prevenciu voči rakovine.

 


Poctivo praženú kávu z našej pražiarne kúpite v tomto e-shope.


 

 

Post a comment

GARANCIA DODANIA do VIANOC pri objednávkach realizovaných najneskôr 15. 12. 2024