Chcem ísť hore
Zdieľať
  • +421 911 746 753 (9:00 - 17:00)
  • Doprava zdarma nad 40€

Hoci vo svete naďalej bojujeme s pandémiou ochorenia Covid-19, postupne otvárame hranice. Ani zber kávy sa nezastavil. Pozrime sa spoločne na zber v Rwande, ktorú nestopol ani tento vírus.

Práve Rwanda je asi 30. popredným svetovým dodávateľom kávy. Hrdí sa kvalitou kávových zŕn a nie jej množstvom. V roku 2019 dodala na svetový trh 21 000 ton kávy. Kedysi bola predávaná primárne v supermarketoch no dnes ju nájdeme v rôznych kaviarňach od Starbucks až po luxusné miesta po celom svete.

Situácia v krajine

Ešte v marci vláda uzavrela hlavné mesto Kigali, zastavila komerčné lety a zakázala cestovanie pre všetkých menších pracovníkov na domácom trhu. Výroba kávy, ktorá poskytuje príjem 350 000 farmárskym rodinám v krajine pokračovala – avšak upraveným spôsobom.

Káva je v krajine citlivou témou, nakoľko zdravotné obmedzenia zvýšili náklady na výrobu kávy a spôsobili oneskorenia v globálnom dodávateľskom reťazci, ktoré cítia spotrebitelia v polovici sveta.

Rwandskí pestovatelia kávy musia počas úrody dodržiavať pravidlá sociálneho odstupu, pričom kávovary musia byť od seba vzdialené jeden meter. Výsledkom je menej pracovníkov, ktorí pracujú s poľnohospodármi, čo predlžuje čas potrebný na ich výrobu. Taktiež prísnejšie cestovné obmedzenia Rwandy spomaľujú proces distribúcie kávy z fariem priamo na náš stôl. Aby sa predišlo kontaktu medzi kupujúcimi a poľnohospodármi, distribúcia prebieha priamo od poľnohospodárov. Len 3% farmárov v Rwande vlastní automobil či motocykel a tak kávu nosia pešo a denne cestujú priemerne 5 kilometrov.

Triedenie a mletie kávy trvá podstatne dlhšie, čo je spôsobené znížením počtu zamestnancov v súlade s lokálnymi nariadeniami. Na farmách sú umývacie stanice rúk, s dezinfekčnými prostriedkami. Farmári používajú ochranné vybavenie, napríklad masky na tvár, aby tak zabránili čo najvyššiemu riziku prenosu ochorenia.

Globálne prerušenie výroby

Kolumbia, najväčší dodávateľ kávy do USA je v prísnej národnej karanténe. Pestovatelia uvádzajú ťažkosti pri zbere, balení, dodávaní, ale aj predaji svojej úrody. Aby Rwanda predišla týmto problémom spolieha sa na mobilné technológie. Napriek chudobe, krajina pracuje na vybudovaní mohutnej mobilnej siete aj vo vidieckych oblastiach. V dnešnej situácii je to o to dôležitejšie, pretože vláda nariadila bezhotovostné platby medzi distribútormi a spotrebiteľmi.

Vedúci fariem používajú textové správy na zdieľanie informácií o cenách kávy, protokoloch a iných témach súvisiacich s koronavírusom. Avšak žiadna technológia nevyrieši najväčší problém a tým je dopyt. V USA a Európe, ktoré spolu dovážajú viac ako 60% svetovej kávy, ochorenie taktiež prinieslo veľké ťažkosti. Aj v kávovom svete sa šíri neistota, vo forme prerušených zmlúv, mnoho nakupujúcich znížilo alebo oneskorilo dokončovanie svojich plánovaných nákupov. Hoci sa Rwanďania obávajú znížených objednávok veria, že ich kvalita kávy zvíťazí v konkurencii dopytov a udržia si minuloročnú úroveň nákupov.

Nech už je situácia vo svete akákoľvek, rozhodne sa dotýka aj kávového biznisu. Základom je ale nebáť sa, nakupovať kávu, nakoľko jej výroba je bezpečná a žiadne zdravotné riziká pri nákupe nehrozia.

Post a comment

GARANCIA DODANIA do VIANOC pri objednávkach realizovaných najneskôr 15. 12. 2024