Chcem ísť hore
Zdieľať
  • +421 911 746 753 (9:00 - 17:00)
  • Doprava zdarma nad 40€

Káva patrí medzi najpopulárnejšie nápoje na svete. To však neznamená, že o nej musí vedieť každý len tie správne informácie. Presný opak je pravdou, práve jej výsostné postavenie je úrodnou pôdou pre rôzne mýty či vedecky nedokázané fakty, ktorým veria milióny jej milovníkov.

 

1 Káva pred športovaním

Jeden z najviac zavádzajúcich mýtov, ktorý ovplyvňuje obrovské množstvo ľudí. Káva pred cvičením či inou pohybovou aktivitou je naopak celkom prospešná. Pozitívny vplyv môže mať napríklad na vašu váhu. Vďaka kofeínu totiž spálite viac kalórií, čo potvrdzuje aj španielska štúdia uverejnená v Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. Športovci totiž po prijatí kofeínu spálili oproti tým, čo užili placebo až o 15 percent viac kalórií. V tomto prípade nie je nutné ani jeho veľké množstvo. Na výskume sa totiž zúčastnili 70 kiloví ľudia, ktorým bola podávaná veľká šálka klasickej kávy.

Kávička má pozitívny vplyv aj na svalovú hmotu. Na tento fakt prišli vedci z Coventry University, ktorým sa podarilo dokázať, že kofeín pomáha aj s pribúdajúcimi rokmi udržať svalový tonus. Využiť sa to chystajú aj v medicíne ako prevencia vekom podmienených úrazov.

Čo sa týka zdravotnej stránky, máme tu ešte jednu pozitívnu informáciu pre všetkých kávičkárov, ktorí majú ako hobby športovanie. Dve šálky asi tridsať minút pred náročným cvičením dokáže zmierniť bolesť svalov. Neškodnosť kávy pri športovaní, samozrejme ak sa pije s mierou, potvrdil svojho času pre Daily Mail aj svetovo uznávaný profesor biochémie z Loughborough University:

„Štúdie dokazujú, že príjem kofeínu má väčší efekt na fyzický výkon rekreačných športovcov ako na profíkov. Pomôcť môže pri  bicyklovaní, behaní a športoch, pri ktorých ste vo vysokom fyzickom nasadení približne na 80-90 minút.“

 

2 Pitie kávy v tehotenstve

Veľké množstvo ľudí je presvedčených, že káva v tehotenstve je nebezpečná pre plod. Je pravdou, že sa neodporúča, no to neznamená, že si ju nemôžete vôbec dopriať. Problematický je totiž obsah kofeínu. „Pre plod je škodlivých približne 300 mg kofeínu denne. To zodpovedá asi trom šálkam. Každá z nich však  môže mať iné množstvo tejto látky. Jeho nadmerný príjem  v  tehotenstve môže zvýšiť riziko nízkej pôrodnej váhy novorodenca a s  tým spojené komplikácie. Viac než osem šálok denne môže zvýšiť aj riziko potratu,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Adéla Dittmannová.

Vedecké štúdie dokazujú, že prílišná konzumácia kofeínu prekračujúca 500 mg denne má preukázateľný vplyv na plod. Ten je  totiž aktívnejší výrazne dlhšiu časť dňa a po narodení môže trpieť  ľahkou srdečnou arytmiou, ktorá by však mala po týždni po pôrode zmiznúť. Pitie kávy v tehotenstve môže mať dokonca aj pozitívny  vplyv. Malé množstvo kofeínu pomáha pri nízkom tlaku či závrate.  Niektorí vedci ju odporúčajú aj pri ranných nevoľnostiach, no určite existujú aj vhodnejšie voľby. Problémy ale nespôsobuje pri  tehotenskej cukrovke, keďže napríklad taká káva s mliekom uspokojí aj bez zbytočných kalórií.

 

3 Zalievanie kávy vriacou vodou

Tento mýtus vám môže doslova kávu znechutiť. Teplotu vody určenú na jej zalievanie treba zohľadňovať, inak dokáže výrazne ovplyvniť chuť. A práve vriaca voda ju vie doslova spáliť. Pri studenej vode ostane káva nedostatočne vylúhovaná, slabá či kyslá. Odporúčaná teplota je 93 stupňov Celzia. V rozmedzí 90 až 96 stupňov Celzia totiž dokážeme najefektívnejšie rozpustiť zo zŕn aromatické látky.

Správnu teplotu viete jednoducho určiť vďaka potravinárskeho teplomeru či inteligentnej rýchlovarnej kanvice. Ak sa vám nechce míňať financie na tieto vychytávky, poradíte si aj inak. Nechajte prejsť vodu varom a počkajte tridsať sekúnd. Práve to je doba, počas ktorej by sa mala voda mierne ochladiť na vhodnú
teplotu.

 

4 Káva dehydruje každého

Ďalšou „zaručenou“ informáciou je tá, že káva dehydruje, keďže je močopudná a patrí medzi diuretikum. Často sa stretávame aj s tvrdením, že pitie tohto nápoja nezaraďujeme do denného pitného režimu. Zástancovia tohto mýtu sa opierajú o štúdiu, ktorá je obrazne povedané zapadnutá prachom. Má totiž viac ako sto rokov a skúmali pri nej „až“ troch ľudí. Toto tvrdenie vzniklo pravdepodobne preto, že veľká dávka kofeínu vie zvýšiť prekrvenie ľadvín a znížiť vstrebávanie sodíka, čo môže mať za následok močopudné účinky. Takýto mechanizmus sa ale vedcom doteraz  nedokázalo presne dokázať a popísať.

Štúdie naopak potvrdzujú, že vypitie rozumného množstva kávy (maximálne šesť šálok denne)  dokáže telo hydratovať rovnako ako voda. Ak teda patríte medzi  ľudí, ktorí berú kávu ako jeden z hlavných zdrojov tekutín, kofeín  nebude mať žiaden vplyv na stav hydratácie vášho organizmu. Pre pravidelných kávičkárov teda nemá močopudné účinky. Tento jav nastáva len pri ľuďoch, ktorých telo nie je zvyknuté na kofeín.  Pokojne teda môžete zaradiť (ak teda s kávovými nápojmi len nezačínate) do denného pitného režimu, častejšie návštevy toalety vám nehrozia.

 

5 Je káva bez kofeínu škodlivá či zdravšia?

Káva bez kofeínu je opradená množstvom legiend a mýtov. Jedna z  nich hovorí aj o jej objavení. Podľa nej sa tak stalo úplnou náhodou,  keď sa jedna z dodávok tohto tovaru nemeckého obchodníka  Ludwiga Roselia dostala do kontaktu z morskou vodou a po doplavení sa spoza oceánu neobsahovala dostatok kofeínu.  Preukázateľným faktom ale je, že si ju tento pán patentoval vďaka  úspešnej metóde dekofeinizácie pomocou benzénu. Dnes už ale  vieme, že táto látka je zdraviu nebezpečná. Našťastie už dnes výrobcovia využívajú bezpečnejšie metódy. Podľa odborníkov  nevznikajú zdravotné riziká, ak sa k odbúraniu kofeínu využíva oxid  uhličitý či voda.

Dôležité však je, že v roku 1999 americký Úrad pre  kontrolu  potravín a liečiv (FDA) vydal rozhodnutie, že ostatné  sporné  chemické metódy zanechávajú „nebezpečné“ látky v  bezkofeínovej  káve v tak malom množstve, že nemôžu negatívne  ovplyvniť  zdravotný stav ľudí. Momentálne teda môžeme vyhlásiť, že káva bez kofeínu je rovnako zdravá ako tá s touto látkou,  keďže  žiadna štúdia podstatné rozdiely nedokázala.

Preto ani  nemôžeme  tvrdiť, že je zdravšia. To sa ukázalo len u ľudí, ktorí ju  konzumujú ako súčasť zdravého stravovania. Čiže je  pravdepodobné, že sa oň starajú viac. Na druhej strane je oveľa  prospešnejšia pre kávičkárov, ktorí trpia po ich obľúbenom každodennom nápoji vysokým krvným tlakom, úzkosťami, bolesťami  hlavy, nevoľnosťami, nespavosťou či podráždenosťou.

 


Skvelú kávu z našej pražiarne kúpite v našom e-shope s kávou.


 

 

Post a comment

GARANCIA DODANIA do VIANOC pri objednávkach realizovaných najneskôr 15. 12. 2024