Určite ste už počuli o označení organická káva alebo bio káva, prípadne eko káva. Vedzte, že aby sme si mohli vychutnať kvalitnú kávu, mala by byť pestovaná organicky.
Kávovníky, z ktorých káva pochádza, sa pestujú bez akéhokoľvek využitia pesticídov či chemických hnojív. Tým pádom je im umožnený dostatočný čas pre ich vlastnú prirodzenou detoxikáciou.
Káva patrí medzi nápoje, pri ktorých výrobe sa využíva obrovské množstvo rôznych chemických látok či procesov, čo ju radí medzi najviac chemicky upravované na svete. Už pri pestovaní sa často siaha po insekticídoch, umelých hnojivách, fungocitoch, pesticídoch či herbicitoch.
Toto všetko síce pomáha k čo najväčšej úrode a tým pádom aj skvelým zárobkom, no chémia skrýva aj množstvo problémov smerom k prírode, zdraviu výrobcov či pestovateľov a dokonca aj samotných milovníkov tohto nápoja.
Najmä v chudobnejších krajinách doplácajú na nie veľmi ľudské podmienky farmári, ktorí sú vystavení vplyvu chemikálií. Zdravotné ťažkosti však nemajú len oni, negatívny dopad to má aj na priľahlé oblasti, ktoré sú takto znečistené. Tieto látky sa v káve samozrejme udržia aj po výrobe a dostanete ich do seba, aj keď o ich prítomnosti vôbec nemusíte tušiť.
Aká je „organická“ káva
Aby mohol výrobca označiť svoju kávu prívlastkom „organická“, musí dodržať veľké množstvo pravidiel, ktoré sa týkajú najmä chemickej prípravy a umelých hnojív. Nezabúdajme na najdôležitejšiu podmienku, a to vylúčenie akejkoľvek genetickej úpravy.
Zaručiť jej treba hnojenie trusom, kompostom alebo inými formami prírodných hnojív a samozrejme rast v prírodnom rytme. To znamená, že ho nebudeme umelo urýchľovať či inak zvyšovať jeho efektivitu. Toto všetko by malo zaručiť prítomnosť antioxidantov, ktoré dokážu spraviť v našom tele pozitívne zázraky.
Často sa stretávame pri podobných postupoch aj s pomenovaním – zodpovedná káva. Farmári sa totiž pri jej výrobe snažia čo najviac ochrániť životné prostredie, byť ohľaduplní k prírode či zvieratám žijúcim v širšom okolí a udržať pôdu v čo najkvalitnejšom stave. Je jasné, že na každodennú šálku kávy čakajú milióny zákazníkov, no to neznamená, že si musíme zničiť prírodu.
O nič iné nejde ani pri výrobe „bio“ či „eko“ kávy, čo je len iné pomenovanie, no platí jedna zásada – tieto značky musia byť certifikované.
Zaujímavé paradoxy bio kávy
Nájdeme však aj niekoľko zaujímavých paradoxov počas procesov, kým sa organická káva dostane k spotrebiteľovi.
Plantážam je nutné dopriať dostatok slnečných lúčov, čo sa často rieši vyrúbaním stromov. No to má za následok úbytok živočíchov (najmä vtákov), ktoré majú za úlohu zbaviť sa hmyzu. Ten sa následne dostáva na plody a treba ho zničiť pomocou insekticídov. To však nie je jediný problém. Vtáci či zvieratá v tomto prípade nedodajú pôde dostatok prírodného hnojivá, čo núti plantážnikov využívať umelé.
Korene stromov navyše udržiavajú vlahu, ktorá následne chýba. A keď sme skôr spomínali zákaz využívania pesticídov, trochu sme vás zavádzali. Pri pestovaní bio kávy sú totiž povolené, no nesmie ísť o umelé. Farmári tak môžu siahnuť po cibuli, tabaku, chilli papričkách, cesnaku či soli. Bežná káva však nie je hnojená umelými či chemickými látkami v každom prípade. Poznáme aj také, ktoré tieto „pomôcky“ dokonca nevyužívajú vôbec. To je prípad káv, ktoré nájdete v našom e-shope a ktorým na skvelú kvalitu stačí naplno využívať špecifické vlastnosti pôdy.
Nič nie je pre kvalitu kávy vhodnejšie ako vysoká nadmorská výška, kde sa tieto odrody pestujú. Takto nemusia plantážnici bojovať s hmyzom, keďže tam vlastne vôbec nežije. To rapídne zvyšuje ich cenu. Pri spojení ďalších pozitívnych faktorov (špičkové praženie, skladovanie, čerstvosť, mletie, kvalita zberu a kvalita pôdy) sa v kľude môže stať, že organická káva nebude chuťovo lepšia alebo vypestovaná oveľa zodpovednejšie.
V dnešnej dobe mnoho výrobcov odolá tomuto certifikátu, keďže táto byrokracia je spojená s množstvom finančných nákladov a času, ktorý je nutný na vybavenia všetkých krokov. Ročný poplatok za známku organickej bio kávy sa totižto pohybuje až do výšky 3 000 Eur, čo si nemôže dovoliť každý. A navyše sa v pražiarňach môže pražiť len organická káva, aby sa zbytky ostatných nedostali do kontaktu s bio zmesami. Pražiari sú tak nútení využívať vlastný mlynček.
Odrody organickej kávy
Na svete existuje veľké množstvo organickej kávy. My sme pre vás vybrali tieto.
Organická káva Kona je pestovaná na úrodnej pôde vulkanického regiónu rovnomerného názvu na ostrovoch Havaj. Poľnohospodárske podmienky umožňujú vypustiť z výrobných procesov GMO zmesi, pesticídy či herbicídy. Stačí tak organické hnojivo a mimoriadne úrodná pôda. Tá je totiž plná lávy a sopečného prachu a keď k tomu pripočítame aj špecifický terén, káva tak získava charakteristickú chuť. Proti škodcom miestni farmári využívajú výlučne biologické zbrane. Pozor však na rôznych podvodníkov, ktorí kávu Kona vyrábajú aj bez certifikátov.
Organická zelená káva je hitom najmä posledného desaťročia. Získava sa z nepražených a surových zŕn výlučne bez využitia akýchkoľvek chemikálií. Chuť je však závislá na správnej klíme, spracovaní a hlavne kvalite a charaktere pôdy. Zelená káva je skvelým bojovníkom proti únave a účinným prostriedkom pri neutralizácii voľných radikálov, ako je to pri antioxidantoch. Organická káva priateľská ku vtákom je známa filozofiou pestovania, pri ktorej sa v maximálnej možnej miere dbá na ochranu hniezdenia vtáctva a aby sa zabránilo ich úhynu či migrácii.
Poctivú organickú kávu kúpite v našom e-shope.