Pohodlne sa usaďte, zoberte si do ruky šálku so svojou obľúbenou kávou a začítajte sa do biológie kávy, ktorú napríklad takí Američania pijú viac ako čaj, sódu či džús. O tom, že káva je naozaj obľúbená svedčí aj fakt, že keď sa prvýkrát objavili správy o tom, ako sa princ Harry a Meghan chcú presťahovať do Kanady, kávový gigant Tim Hortons im ponúkol kávu zadarmo na celý život. Viete si to predstaviť?
Kávové prísady
Hlavnými biologicky aktívnymi zložkami kávy sú kofeín (stimulant) a sada antioxidantov.
Stimulačné vlastnosti kofeínu zaručia, že vás aj malá šálka káva zobudí. Dôvod je úplne jednoduchý. Kofeín je v skutočnosti najbežnejšie používaným psychoaktívnym liekom na svete. Aspoň čiastočne funguje ako stimulant a blokuje väzby adenozínu, ktorý podporuje spánok. Kofeín pôsobí ako molekulárne mimikum a blokuje adenozínový receptor čím zabraňuje prirodzenej schopnosti tela odpočívať, keď je unavené. Práve toto blokovanie je tiež dôvodom, prečo vám príliš veľa kávy môže spôsobiť pocit nervozity alebo nespavosti. Preto je dôležité piť kávu správne, aby jej pitie nemalo vážnejšie účinky, ako úzkosť či nespavosť.
Jedinečné reakcie
Rôzni ľudia reagujú na kofeín odlišne. Existujú ľudia, ktorí nespracovávajú kofeín a pre ktorých by nápoje ako káva mohli predstavovať zdravotné riziko. Aj napriek týmto extrémom však existujú rozdiely v tom ako reagujeme na obyčajnú šálku kávy. Možno kávu pijete hlavne práve kofeínu, ktorý vás nabudí, no to neznamená, že má na nás káva len tento jeden vplyv. V jednej štúdii na potkanoch kofeín vyvolal kontrakciu hladkého svalstva, takže je možné, že kofeín priamo podporuje črevnú aktivitu. Iné štúdie ukázali, že káva bez kofeínu môže mať rovnako silný účinok na činnosť čriev ako bežná káva.
Výhody antioxidantov
Naše metabolické procesy produkujú energiu, ktorá je potrebná pre život, ale tiež vytvárajú odpad, často vo forme oxidovaných molekúl, ktoré môžu byť škodlivé sami o sebe. Antioxidanty sú širokou skupinou molekúl, ktoré môžu zachytávať tento nebezpečný odpad; všetky organizmy produkujú antioxidanty ako súčasť ich metabolickej rovnováhy. Nie je jasné, či doplnenie našej stravy o ďalšie antioxidanty môže zvýšiť ich prirodzenú obranu.
Káva a rakovina
Káva rakovinu nevylieči, ale môže pomôcť jej predchádzaniu. Súčasťou odpovede na otázku, ako je káva spojená s rakovinou, je položiť si otázku: čo je rakovina? V najjednoduchšom prípade je rakovinou nekontrolovaný rast buniek, ktorý je v zásade o regulácii, keď sú gény aktívne alebo neaktívne.
Antioxidanty v káve môžu skutočne pôsobiť proti rakovine. Pamätajte, že antioxidanty bojujú s poškodením buniek. Jedným typom poškodenia, ktoré môžu pomôcť znížiť, sú napríklad mutácie DNA.
Štúdie ukázali, že konzumácia kávy bojuje proti rakovine. Zatiaľ u skúmaných potkanov. Iné štúdie na ľuďoch ukázali, že spotreba kávy je spojená s nižšou mierou výskytu niektorých druhov rakoviny.
Je zaujímavé, že spotreba kávy tiež súvisí so zníženým výskytom iných chorôb. Vyššia spotreba kávy je spojená s nižšou mierou Parkinsonovej choroby a niektorými ďalšími formami demencie. Vyššia spotreba kávy bola tiež spojená s nižšou mierou cukrovky 2. typu.
Veríme, že aj vďaka tomuto článku na pitie kávy nezanevriete a budete si ju vychutnávať plnými dúškami. Či už osamote alebo v spoločnosti priateľov má byť káva rituálom, ktorý nám bude prinášať radosť a pôžitok.