Chcem ísť hore
Zdieľať
  • +421 911 746 753 (9:00 - 17:00)
  • Doprava zdarma nad 40€

Dodnes kolujú najmä médiami rôzne mýty o tom, ako môže byť káva nebezpečná pre naše zdravie. Mnohokrát sa však jedná o vedecky nepodložené argumenty. Dá sa ale skôr povedať, že opak je pravdou. Ak to kávičkári nebudú preháňať s dennou dávkou, tento nápoj im môže dokonca celkom výrazne pomôcť.

 

Najčastejšie mýty o káve a vplyve na zdravie

Káva a rakovina

To je hádam už večná téma. Treba však dodať, že výskumy, ktoré mali potvrdiť vyššie riziko tejto zákernej choroby pri pití kávy boli chybné. Chýbalo im hlavne prihliadnutie na vysoký počet fajčiarov. Práve tabakové výrobky boli príčinou ochorenia. Káva naopak v tomto prípade pomáha. Obmedzuje pôsobenie voľných radikálov a aktiváciou centrálnej nervovej sústavy ju robí lepšie vybavenou na bol proti rôznych ochoreniam. Rôzne látky v nápoji ochraňujú jednotlivé bunky a zabraňujú im bujnieť. Riziko rakoviny pečene znižujú až o 40 percent.

Mlieko v káve

Ľudia sa mylne domnievajú, že mlieko znižuje účinok kávy. Vedci ale zistili, že zamedzuje pôsobeniu kofeínu na sliznicu žalúdka a predlžuje jeho účinok, keďže zmierni jeho prudký nárast vplyvu.

 

Aké antioxidanty obsahuje káva?

Káva je pravý zdroj antioxidantov. z nápojov ich obsahuje úplne najviac. Ktoré antioxidanty, prospešné pre vaše telo, káva obsahuje?

  •  Vitamín B2 (Riboflavín): 11 percent doporučenej dennej dávky (DDD) v jednej šálke
  • Vitamín B5 (Pantothenic Acid): 6 percent DDD
  • Vitamín B1 (Thiamin): 2 percentá DDD
  • Vitamín B3 (Niacin): 2 percentá DDD
  • Draslík: 3 percentá DDD
  • Mangán: 3 percentá DDD
  • Horčík: 2 percentá DDD
  • Kyselina listová: 1 percento DDD
  • Fosfor: 1 perento DDD

Jedna šálka kávy obsahuje veľké množstvo polyfenolov a antioxidantov. Práve vďaka polyfenolom má káva priaznivé kardioprotektívne a antiaterogénne účinky, ktoré môžeme prirovnať k tým pri červenom víne či zelenom čaji. Najlepšie antioxidačné účinky má pražená káva, v tomto smere je prospešné aj espresso, instantná a zalievaná káva. Keď sa pozrieme na jednotlivé druhy kávy, v tomto smere by ste mali siahnuť skôr po Robuste.

 

Cukrovka a cholesterol nemajú nárok

Káva a cukrovka

Častou témou je aj káva a cukrovka. Množstvo rozsiahlych štúdií ukázalo, že pravidelné pitie kávy má pozitívne účinky na zníženie rizika výskytu cukrovky typu 2. V tomto prípade majú výhodu náruživejší kávičkári, ktorí jej vypijú 7 a viac šálok denne. U nich ide len o polovičné riziko oproti tým, ktorí vypili menej ako tri šálky. Toto plus bolo dokázané dokonca aj pri bezkofeínovej káve. A je úplne jedno, či ide o ženu alebo muža, či je osoba trpiaca nadváhou či obezitou.

 

Káva a cholesterol

Pri problematike káva a cholesterol to tiež nie je až také tragické. Zvyšuje ho iba mierne (približne o 10 percent) v prípade tureckej kávy. Taká filtrovaná káva nemá naň žiaden vplyv, avšak má menší pozitívny účinok pri rakovine.

 

Ochrana pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou

Alzheimerova choroba a káva

Najčastejšou príčinou demencie po celom svete je Alzheimerova choroba. Toto neurodegeneratívne ochorenie sa vyskytuje najmä u ľudí vo veku nad 65 rokov. Zatiaľ sa ale bohužiaľ naň nenašiel žiaden známy liek. Pomáha však pitie kávy, ktoré znižuje riziko jej vzniku až o 60 percent.

 

Parkinsonova choroba a káva

Druhým najčastejším ochorením tohto typu je Parkinson. Aj tu vedci pri účinnom lieku stále tápajú. Kofeín však znižuje riziko vzniku Parkinsonovej choroby o viac ako 55 percent.

 

Skúsený spaľovač tukov

“Pred športovou aktivitou odporúčame jednu šálku kvalitnej kávy polhodinu pred športovaním.”

Káva a spaľovanie tukov

Teraz by mali zbystriť pozornosť najmä ľudia, ktorí majú problémy s tukom. Podľa pomerne nedávneho zistenia, kofeín je schopný stimulovať nervový systém a spôsobí vyslanie signálov do tukových buniek k spaľovaniu telesného tuku. Ak sa chystáte vykonávať športovú aktivitu, odporúčame vám jednu šálku kávy približne polhodinu pred ním.

Káva totiž zvyšuje totiž hladinu adrenalínu v krvi, ktorý pomôže bez väčších problémov zvládnuť aj intenzívnu fyzickú námahu. Kofeín tak zlepší fyzickú výkonnosť až o 15 percent. Ide o jednu z mála látok, kde sú výskumy pri tejto problematike naozaj jasné. Niektoré štúdie ukázali, že dokáže spáliť tuk pri 30 percentách zdravých a 10 percentách obéznych ľudí. Metabolizmus zvýši o tri až dvanásť percent.

 

Vyčarí aj úsmev na tvári

Káva a depresia

Každý z nás dúfa po prebudení v to, ze prežije deň plný šťastia s úsmevom na tvári. Práve to sa vám môže podariť rannou šálkou kávy. Pitie kávy totiž znižuje riziko depresie až o dvadsať percent (pri štyroch šálkach kávy denne). Obsahuje rôzne látky, ktoré zlepšujú našu náladu. A ak je aj naozaj chutná, možno ani tie látky k radosti potrebovať ani tak nebudeme…

 

Ako teda káva pomáha vášmu zdraviu?

  • Odďaľuje únavu, stimuluje činnosť mozgu
  • Znižuje hladinu voľných radikálov
  • Znižuje riziko cukrovky typu 2
  • Zabraňuje výskytu Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby
  • Zvyšuje produkciu dopamínu, ktorý zlepší náladu a zabráni
    depresiám
  • Podporuje športové výkony, zvyšuje výdrž pri nich, zabraňuje zmršťovaniu svalov

 


Skvelú kávu z našej slovenskej pražiarne nájdete v našom e-shope.


 

Post a comment

Garantovaná cena kávy počas celého roka 2025