Chcem ísť hore
Zdieľať
  • +421 911 746 753 (9:00 - 17:00)
  • Doprava zdarma nad 40€

Kofeín pôsobí na každého a je to jedna z hlavných zložiek kávy a jej hlavný stimulant, ktorý pôsobí na náš organizmus. Účinky kofeínu sa poznajú už dávno a z roka na rok štúdie odhaľujú nové poznatky, ako na nás vplýva. Do obehu sa však často dostávajú aj nepravdivé informácie a mýty o účinkoch kofeínu. Pozreli sme sa teda na fakty o tom, aké sú účinky kofeínu na nás organizmus.

 

Množstvo kofeínu v káve

Kofeín je jedna z mnohých aromatických látok kávy, zároveň ide o alkaloid. Jeho výskyt v káve je rôzny. Jednotlivé odrody káv sa líšia v množstve kofeínu, ktorý obsahujú:

  • Arabica má 1,7 % kofeínu,
  • Robusta má až 3,2 % kofeínu.

 

Pozitívne účinky kofeínu

Vo všeobecnosti má kofeín povzbudzujúce účinky na centrálnu nervovú sústavu a ide tak o najrozšírenejší stimulant na svete. Kofeín je najčastejšie spájaný s kávou, no táto látka sa vyskytuje aj v čaji, energetických nápojoch, čokoláde a pod.

Vstrebávanie kofeínu prebieha v žalúdku a tenkom čreve. Po vypití kávy sa človeku zvýši krvný tlak, často sa objavia prejavy ako zrýchlený tlkot srdca a eliminovanie akútneho stavu únavy. Práve posledný menovaný fakt je najčastejší dôvod prečo ľudia siahajú po káve.

Je preukázateľné, že odstraňuje únavu a zvyšuje výkonnosť, má vplyv na urýchľovanie metabolizmu a pozitívne vplýva i na znižovanie rizika cukrovky. V rozumných dávkach môže prispievať k ochrane pečenemozgu.

Čo je však rozumná dávka? Odborníci odporúčajú 400mg denne, čo zodpovedá asi štyrom šálkam kávy. To sa však líši v závislosti od toho, či ste príležitostným alebo pravidelným konzumentom kávy.

 

Negatívne účinky kofeínu

U toho, kto si kávu dopraje niekoľkokrát denne sa prirodzene vytvorí istá tolerancia na kofeín. Ak to s množstvom preženiete, rátajte, že sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, ktoré kofeín na ľudský organizmus má. Ide najmä o nespavosť a nepokoj, dehydratácia, zvýšenie hladiny adrenalínu, bolesti žalúdka a tachykardiu. Opatrní by mali byť zvlášť ľudia, ktorí pravidelne užívajú lieky.

Vedľajšie účinky kofeínu najmä pri vyšších dávkach (a pre ľudí s ochoreniami srdca):

  • nespavosť a nepokoj,
  • dehydratácia,
  • zvýšenie hladiny adrenalínu,
  • bolesti žalúdka,
  • tachykardia.

 

Bezkofeínová káva

Ak zo zdravotných dôvodov nemôžete užívať kofeín, máte srdcové či iné ochorenia alebo tehotenstvo, siahnuť môžete po bezkofeínovej káve. Káva totiž okrem kofeínu obsahuje ďalšie prospešné látky, ako napríklad rôzne druhy sacharidov, olejov, kyselín či bielkovín. Zastúpenie majú aj minerálne látky ako draslík, fosfor, železo a horčík. Vďaka antioxidantom a polyfenolom je káva ako zdraviu prospešný nápoj odporúčaná i odborníkmi na výživu.

Bezkofeínovú kávu vedeli vedci pripraviť už na prelome 19. a 20. storočia. Na to, aby sa z kávových zŕn odstránil kofeín musia prejsť zložitým chemickým procesom. Najčastejšie k tomu dochádza za pomoci uhlíka a vody, kedy sa namočené zrná prečerpávajú cez filter s aktívnym uhlíkom. Nakoniec sa káva suší pri rôznych teplotách. Pri tomto procese zrná kávy absorbujú veľké množstvo vody a strácajú tak svoju pôvodnú chuť i arómu.

 


Skvelú kávu z našej slovenskej pražiarne nájdete v našom e-shope.


 

 

Post a comment

Garantovaná cena kávy počas celého roka 2025