Chcem ísť hore
Zdieľať
  • +421 911 746 753 (9:00 - 17:00)
  • Doprava zdarma nad 40€

Juhoamerickú krajinu Kolumbia si svet spája nielen s narkobarónom Pablom Escobarom. Tento 23. najväčší štát sveta sa preslávil aj produkciou kávy, v ktorej jej patrí tretia priečka s jedenástimi miliónmi vriec ročne.

 

Štatistické kávové okienko Kolumbie

Kolumbijská káva známa svojou výnimočnou arómou s čokoládovým nádychom je uznávaná po celom svete. Môže za to ďakovať hlavne prírodným podmienkam či bohatej histórii tohto nápoja v regióne. V Kolumbii sa pestuje káva v nadmorskej výške 800 až 1900 m.n.m. Ide o jedno z mála miest, kde sa plody kakaovníka oberajú až dvakrát do roka (marec – jún, september – december). Môžu za to malé klimatické rozdiely medzi obdobiami dažďa a sucha.

Ako sme už spomenuli, Kolumbia je tretím najväčším producentom na svete so svojimi jedenástimi miliónmi vriec ročne. Najtypickejšími odrodami  sú Bourbon, Caturra či Typica. Priam fascinujúcim údajom je počet fariem v krajine, ktoré predstavuje neuveriteľných 670 000! O ne sa stará viac ako 500 000 farmárov. Aj podľa toho je jasné, akú ekonomickú dôležitosť má v Kolumbii káva a jej produkcia…

 

Výnimočná chuť kolumbijskej kávy

Každý kávový región má z dôvodu iných prírodných či klimatických podmienok iné špecifiká v rámci chute či arómy. V tomto prípade je Kolumbia preslávená bohatou a plnou kávou s výraznou čokoládovou linkou. Na svoje si prídu fanúšikovia acidity a aromatickejších  druhov. Keďže však ide o veľmi veľkú krajinu a káva sa tu pestuje na celkovej rozlohe až 32 375 kilometrov štvorcových, z dôvodu veľkého množstva regiónov sa jej vlastnosti môžu líšiť.

V chuti nájdeme tóny čokolády, karamelu, miestneho ovocia či vanilky. Čím viac sa vyberiete na východ, tým bude chuť a acidita výraznejšia. Tento nápoj si tu môžete vychutnať doslova na každom kroku. Pouliční predajcovia sa vám preto budú možno zdať časom až príliš otravnými. Pravidelné pokrikovanie „tinto, tinto“, ktorým vám núkajú kávu z termosiek, sa rozlieha okolím každú hodinu dňa. Len za pár centov vám ju nalejú do plastového pohárika, no v tomto prípade nečakajte tú najvyššiu kvalitu.

 


Kvalitnú kolumbijskú kávu kúpite v našom e-shope s kávou.


 

Bohatá história kolumbijskej kávy a súčasnosť

Kolumbia patrí medzi prvé oblasti na svete mimo Európy, kde sa podarilo rozšíriť pestovanie kávovníka. Prvé informácie o káve v Kolumbii siahajú do 18. storočia, kedy táto krajina patrila pod správu španielskych kolonistov. Tak, ako aj v ostatných častiach Latinskej Ameriky, aj tu ju priniesli práve oni. Konkrétne išlo o misionára José Gumilla, ktorý sa tak považuje za otca miestnej kávy. Tej sa tu darí aj po vyhnaní kolonistov zo strany revolucionárov Simona Bolívara.

Ešte do roku 2000 patrila Kolumbia na druhé miesto medzi producentmi, v roku 2008 však prišiel výrazný prepad kvôli hubovej epidémii. Aj napriek tomu pracuje v tomto segmente naďalej približne 11 percent obyvateľstva. Miestni obľubujú tento nápoj nevídaným spôsobom, veď vypijú 22 percent ročnej produkcie…

Veľmi dôležitou organizáciou pre fungovanie kávového priemyslu je FCN. Ide o mimovládnu asociáciu, ktorá združuje pol milióna miestnych pestovateľov. Tá bola založená v roku 1927 s jednoznačným cieľom, presláviť ju aj za hranicami a poskytnúť miestnym pracujúcim lepšie pracovné podmienky či vzdelanie. Do dnešnej doby garantuje výkup zelenej kávy od každého farmára, aj keď predať ju nie je povinnosťou žiadneho z nich. Zväz je nápomocný aj výskumným ústavom či univerzitám. Jej hlavnou úlohou je však podpora majiteľov fariem s malou rozlohou, ktorých je v Kolumbii viac ako 80 percent. V prvom rade však kontroluje kvalitu vyvážaného sortimentu, aby domáca značka mala svoju silu a povesť najvyššej kvality po celom svete.

 

Oblasti pestovania kávy v Kolumbii

Miestne kávové oblasti sú rozdelené pohorím Andy na tri regióny, najvyššiu kvalitu treba hľadať v centrálnej a východnej časti. V prvej menovanej hovoríme o regióne v okolí metropoly Medelín  (najkvalitnejšia). Známejšie sú aj oblasti Manizales či Armenia.  Všetky ich zmesi nájdete v obchodoch pod skratkou MAM.  Farmárov nájdeme aj v menších oblastiach ako Qundío, Tolima,  Risaralda, Antioqua či Caldas.

Východnej časti vládnu plantáže okolo hlavného mesta Bogota, množstvo kávy sa vypestuje aj v regiónoch Cundinamarca, Hulla či Bucaramanga. Oproti Medelínskej odrode jej však chýba dostatok kyseliniek, ktoré jej zaručujú výraznejšiu chuť. Na druhej strane je pomerne jemnejšia. Zaujímavým regiónom je izolovaný hornatý celok Santa Marta, ktorý sa nachádza na severe krajiny. Tu sa starajú o produkciu výlučne domorodé kmene. Ich káva získala certifikát Fair Trade, keďže sa pestuje s ohľadom na trvalo udržateľný rozvoj a maximálne ekologicky.

Kolumbia patrí medzi jeden z mála regiónov, kde sa žatva môže konať dvakrát do roka. Klimatické podmienky sa naprieč Andami menia, čo ovplyvňuje aj obdobia zberu plodov kakaovníka. Väčšinou sa zber koná v dvoch etapách – principal (hlavný) a mitaca (menší). Na juhu principal prebieha od marca do júna a mitaca v novembri. Na severe je to presne naopak.

 

Mokré spracovanie kávy dopĺňajú experimenty

Takmer všetci farmári s obľubou využívajú zariadenia pre mokrú metódu spracovania. Základom týchto zariadení je mechanizmus zbavujúci plody dužiny. Dôležitá je aj kvalita fermentačnej nádrže. V tomto prípade je nevyhnutný výdatný zdroj vody, ktorý následne slúži pre na premytie kávy. Po odstránení šupky cez noc prebehne fermentácia, aby sa následne plody dokonale vysušili.

Miestni producenti dbajú aj na pravidelnú kontrolu kvality, o čo sa stará aj spomenutá organizácia FCN. Aj keď sa v Kolumbii dbá na udržanie tradícií, moderná doba ich častokrát láka experimentovať s procesom spracovania kávy. Aj vďaka tomu si ich výrobky udržujú tú najvyššiu kvalitu aj v celosvetovom meradle.

 


Objavte výnimočnú kávu Kolombia Excelsio v našom e-shope.


 

Post a comment

Garantovaná cena kávy počas celého roka 2025