Chcem ísť hore
Zdieľať
  • +421 911 746 753 (9:00 - 17:00)
  • Doprava zdarma nad 40€

Vo svete sa najčastejšie pripravuje káva metódami, ktoré poznáme z domácností či kaviarní aj my. Hlavne v zahraničí sa však stretávame so spôsobmi, ktorých naučenie sa vám môže rozšíriť obzory o tomto nápoji a pomôže objaviť jej nové chute.

 

Práve alternatívne metódy sú inou možnosťou, ako pripraviť kávu hoci aj v domácnostiach. Pomocou nich dokážeme kávu a jej chuť priblížiť aj tomu najkvalitnejšiemu talianskemu espressu. Nejde však o žiadne technologické novinky, spravidla ide o oveľa staršie metódy ako pri klasickom espresse. Práve takto by ste mali docieliť chute, ktoré poznali prví kávičkári.

V tomto článku sa teda dozviete, ako pripraviť kávu pomocou nasledujúcich alternatívnych metód:

  1. Príprava kávy v Moka express
  2. Príprava kávy v Džezve
  3. Príprava kávy v Aeropresse
  4. Príprava kávy vo French presse
  5. Príprava kávy v Chemexe
  6. Príprava kávy v Coffee Dripper
  7. Príprava kávy vo Vacuum pot

 

1 Moka express

Poznáte Moka konvičku? Moka express vzniká práve v tomto vynáleze Taliana Alfonza Bialettiho, ktorý ho predstavil svetu v roku 1933. Nešlo o obyčajného kávičkára, ktorého napadlo ponúknuť ostatným milovníkom kávy niečo nové. Alfonzo totiž už predtým bol známym spracovateľom hliníka a mal na svojom konte množstvo vylepšení aj iných prístrojov.

Samotná Moka kanvica patrí medzi mimoriadne obľúbené alternatívne metódy prípravy kávy, keďže jej chuť je takmer na nepoznanie s pravým espressom. Po napití sa totiž pocítite vyváženú a silnú chuť. Možno sa u nás v kuchyni nachádza len sporadicky, no v Taliansku nesmie chýbať v žiadnej. Predsa len, nezaberie veľa miesta. Ide o malú konvičku z hliníka, ktorá pozostáva len z troch častí – Vrchná časť kde vzniká samotný nápoj, stredné sitko na kávu a dolná nádoba na vodu. Celý proces vzniku kávy je postavený na princípe vysokého tlaku vodnej pary.

Postup prípravy kávy v moka expres

  1. Na začiatok si pripravíme kávu, ktorá prejde mletím na strednú hrubosť.
  2. Do spodnej nádoby Moka konvičky nalejeme dostatok vody a do sitka umiestnime kávu. Nie e potrebné ju utláčať, poriadne však zašrubujte konvicu a dajte variť.
  3. Voda pri dosiahnutí varu vytlačí paru na vrch konvice a následne sa ochladí v pieste, kde sa zráža
  4. Káva následne vytečie piestom do hornej nádobky.
  5. Keď tam prestane putovať, odstavte konvicu a naservírujte ju.

 

2 Džezva

Ide o návrat k pôvodu prípravy kávy, keďže sa jedná o jednu z najstarších metód. Máte radi klasického „turka“? Tak tu ste na správnom mieste. Džezva má pôvod na Arabskom polostrove. Práve tu sa turecká káva pred stáročiami pripravovala v horúcom piesku alebo priamo na ohni. Kávičkári si radi pripomínajú tieto pôvodné metódy, to platí najmä o milovníkoch klasiky. A práve džezva sa najviac približuje týmto postupom.

Ak sa obávate nízkej kvality či nedostatočnej chuti, nerozmýšľate správne. Vedzte, že vďaka džezve získate skvelo vyzerajúcu aj chutnú kávu. Nádoba má špecifický tvar, čo ocenia aj fanúšikovia tradičného dizajnu. Najčastejšie sa vyrába z medi, v posledných rokoch ju ale nahrádzajú aj iné materiály. Aby prebehla manipulácia bez problémov či úrazov z obarenia, je vybavená dlhým držadlom. Jej horná časť je rozšírená z dôvodu prípadného zachytenia kávy. Rozlievanie je bezproblémové aj vďaka zobáčiku. Rozdiel oproti iným alternatívnym metódam pozorujeme pri grunte, ktorý sa od nápoja neoddeľuje. Práve toto najčastejšie vadí kávičkárom, ak sa im pod nos dostane „turek“. Preto sa pripravte na kávu netradičnejších chutí a nečakanej sily.

Príprava kávy v džezve

Pri džezve potrebujeme mať namletú kávu ozaj najemno, ktorá sa môže podobať až na hladkú múku. Typ kávy sa odporúča svetlo praženú Robustu s Arabikou. A prečo ta špecifikácia pri mletí? Ak to totiž nedosiahneme, nedôjde k dôležitej extrakcii v takej forme, aká by mala prebehnúť. Potom nemôžeme očakávať tú správnu chuť.

  1. Kávu zalejeme vodou a zamiešame. Stále sa však nemôžeme pustiť do pitia.
  2. Musíme nápoj ešte pomaly ohrievať. V minulosti to ľudia riešili pomocou horúceho piesku, vám pomôže aj klasická platnička.
  3. Postupne môžeme spozorovať na jej povrchu jemnú hustú penu, ktorá začne kypieť. Teplota sa vtedy pohybuje až pri hodnote 100 stupňov Celzia. Ak sa pena dostane po okraj, nádobu odstavíme.
  4. Túto metódu je potrebné zopakovať trikrát. Takto pripravená káva sa podáva v malých šálkach, ktoré nesmieme zabudnúť predhriať.
  5. Skvelým nápadom je kávu kombinovať s cukrom, sirupom či koreninami.

 

3 Aeropress

Takáto káva sa filtruje pomocou vzduchu. Na to slúži malý papierový filter. Ide o podobný „prístroj“ French Pressu, no rozdiel badáme práve v tomto papierovom filtri, cez ktorý prechádza tlak a filtrácia. Otcom tohto vynálezu je Američan Alan Adler, ktorý v tom čase pôsobil vo firme Aerobie.

Nebavíme sa ale o dobách spred desiatok rokov či dokonca o stredoveku. Nachádzame sa v roku 2005. Práve vtedy prišiel Adler na trh s patentom jednoduchého aparátu, vďaka ktorému môžeme na akomkoľvek mieste a v akomkoľvek čase pripraviť sebe či kamarátom mimoriadne kvalitnú šálku kávy. Ide tak o jednu z najmladších metód alternatívnych príprav kávy. Je vyrobený z polykarbonátu, čo mu prinieslo veľmi nízku hmotnosť, a teda aj praktickosť. Navyše je vhodný aj na cestovanie, a to aj mimo komfortných zón. Je totiž nerozbitný a nenáročný na údržbu.

Neočakávajte, že si v ňom pripravíte špičkové espresso. Môžeme však povedať, že v týchto podmienkach, kde je Aeropress použiteľný, ide asi o najlepší prístroj na kávu. Dokáže totiž vyvinúť dostatočný tlak, čiže tak dosiahnete všetku potrebnú chuť, ktorá sa v mletej káve nachádza. Aj preto je v tejto uponáhľanej dobe veľmi populárny hlavne medzi turistami či ľuďmi, ktorí sa často presúvajú a sú odkázaní na menšiu batožinu.

Príprava kávy v aeropresse

Vybrať si môžete z dvoch spôsobov, ako si pripraviť kávu pomocou Aeropressu. Ide o klasickú metódu (odporúča sa aj výrobcom) a obrátený postup, ktorý je o čosi zložitejší (inverted). Ten umožní extrakciu kávy v plastovom cylindri, nezávisle na čase. Klasická metóda je postavená na automatickej filtrácií spôsobenej gravitáciou. Preto samotné luhovanie trvá len pár sekúnd.

Klasický postup Aeropress:

  1. Ako prvý krok vykonáme namletie kvalitnej zrnkovej kávy dostatočne najemno.
  2. Pred samotnou prípravou nezabudnite umyť papierový filter, aby sme tento materiál v nápoji necítili. Filter následne vložíme do plastového valca, ktorý sa umiestní na šálku či hrnček a nasypeme do neho 16 až 20 gramov namletej kávy.
  3. Kávu zalievame vodou s teplotou od 90 do 95 stupňov Celzia a dôkladne zamiešame.
  4. Okamžite nasaďte na valec piest a stlačte ho (nie veľmi silno). Káva tak bude vytekať do spodnej časti šálky.

Obrátený postup Aeropress:

  1. Pri obrátenom spôsobe prípravy tiež využívame zrnkovú kávu, no namelieme ju nahrubo (na toto pozor).
  2. Rozdiel badať aj v nasadení piestu do valca, ktorý obrátime a postavíme valec na piest (preto sa jedná o obrátenú metódu).
  3. Do valca nasypeme cca 15 gramov kávy a zalejeme ju vodou najlepšie s teplotou 90 stupňov Celzia, následne dôkladne zamiešame.
  4. Aj tu sa odporúča pred vložením do sitka umyť papierový filter.
  5. Ako posledný krok Aeropress otočíme a postavíme na pohár.
  6. Po stlačení piestu sa káva začne extrahovať a môžeme si ju vychutnať.

 

4 French press

Ďalšia populárna metóda súčasnosti. Využíva sa prevažne v domácnostiach. Jej výhoda spočíva v rýchlosti prípravy kávy, jednoduchosti a pohodlnosti. Túto technológiu zvládne každý, dokonca aj začínajúci a technicky menej zdatný kávičkár. French press sa skladá zo sklenenej nádoby, ktorej objem si zvolíte sami pri jeho výbere. Tú ochraňuje nerezová rukoväť. Oddelenie gruntu od nápoja zabezpečí držiak piestu, ktorý má na konci jemné sitko.

Ak by sme chceli určiť obdobie, kedy French press vznikol, tak by sme asi presnú odpoveď neposkytli. Podobne fungujúce prístroje pod názvom plongeur či cafeolette sa objavovali už na začiatku 19. storočia v francúzskom Provence. Podľa odborníkov ho mohol vynájsť francúzsky vynálezca Jean Baptiste de Belloy-Morangle. Najdôležitejšie úpravy do takmer dnešnej podoby vykonal Američan Thompson. Ten disponoval skvelými obchodnými kontaktmi, preto ho dokázal spopularizovať aj medzi širokou verejnosťou.

Príprava kávy vo French presse

  1. Zrnková káva sa namelie nahrubo. Treba ale počítať s jej množstvom v porovnaní s vodou.
  2. Odporúča sa použiť filtrovanú vodu, ktorú dáme variť. Pozor však na zalievanie ešte vriacou vodou, to by nápoj pokazilo. Minimálne na 30 sekúnd ju nechajte odstáť, aby mala teplotu medzi 92 až 95 stupňov Celzia (odhadom).
  3. Kávu necháme následne luhovať 3 až 4 minúty, no aspoň raz ho počas tejto doby premiešajte, aby sme dosiahli správnu extrakciu kávy.
  4. Následne vložíme piest s filtrom a pomaly dostaneme kávu na dno.
  5. Nápoj by sa mal servírovať čo najrýchlejšie. Nenechávajte grunt v prístroji, veľmi ľahko a rýchlo sa totiž kazí.

 

5 Chemex

Ak ste začali rozmýšľať nad procesom prípravy kávy podľa samotného názvu, ste na dobrej ceste. Ide totiž o chemické zariadenie, akúsi upravenú Erlenmeyerovú nádobu z borosilikátového skla. Tá je spojená s lievikom do tvaru presýpacích hodín. Uprostred ju ešte dopĺňa drevený korzet pripevnený koženým opaskom.

Chemex je dielom amerického doktora Petra Schlumbohma, ktorý s ním prišiel na verejnosť v roku 1940. Netrvalo dlho a vďaka svojmu originálnemu dizajnu si našiel miesto v srdciach kávičkárov aj vyznávačov umenia. Nabúral tak hegemóniu moka konvičkám a im podobným prístrojom, aj keď voda s namletou kávou neprechádza pod tlakom. Keďže už v tej dobe Američania vyhľadávali rôzne alternatívne vymoženosti, ktoré mohli vyskúšať aj doma, dostal sa do domácností hlavne na tomto kontinente. Bonusom bola skvelá chuť kávy.

Postup prípravy kávy v chemexe

  1. Káva sa namelie nahrubo (najlepšie Arabica).
  2. Pripravíme si filter, ktorý sa umiestni do hornej časti chemexu (najprv ho opláchnite). Výhodou tohto filtra je skutočnosť, že sa do šálky nedostanú žiadne zrniečka.
  3. Do filtra umiestníme kávu a zalejeme opäť asi pol minúty odstatou vodou po zovretí (94 až 96 stupňov Celzia). Najprv tak spravíme s malým množstvom vody a počkáme, kým začne bublať. Takto docielime únik oxidu uhličitého. Následne prilievame zbytok vody pomalým krúžením, kedy príde k luhovaniu a prekvapkaniu kávy do dolnej časti chemexu.
  4. Extrakcia pri tomto spôsobe prípravy trvá 3 až 4 minúty. Viac však nepresiahnite.
  5. Filter po použití vyhoďte.

 

6 Coffee Dripper

Jedná sa o prípravu kávy pomocou jej filtrovania cez papierový filter. Aj tu je plusom rýchlosť, jednoduchosť a aj napriek tomu skvelá chuť. V obchodoch vás môže zmiasť aj alternatíva clever dripper (možnosť nastavenia doby luhovania a dokonca je príprava ešte jednoduchšia). Prístroj sa podobá na akýsi sklenený či porcelánový hrnček (môže byť aj plastová forma) s tanierikom. Korene siahanú do začiatkov minulého storočia do Ázie.

Príprava kávy v Coffee Dripper

  1. Namelieme kávu nahrubo približne 50 až 60 gramov na liter vody. Je len na vás, či chcete kávičku silnejšiu alebo slabšiu.
  2. Opäť filter prepláchneme a vložíme do dripperu.
  3. Následne do neho nasypeme kávu a dripper umiestnime na konvičku či šálku.
  4. Pomaly zalievame vodu s teplotou od 90 do 96 stupňov Celzia. Takto docielime predvarenie, až potom prichádza na rad ostatok vody.
  5. Takto sa začne nápoj luhovať do hrnčeka. Neluhujte dlhšie ako 3 minúty.
  6. Aj tu je filter len na jedno použitie.

 

7 Vacuum pot

Vraciame sa do 19. storočia, konkrétne do Francúzska či Nemecka. Práve tu sa objavili prvé Vacuum poty, ktoré opäť nachádzajú cestu do našich domácností. Veľký boom zažívajú v Severnej Amerike a hlavne v Japonsku. Očakávajte ale zložitejší postup prípravy, no výsledky sú mimoriadne efektívne a výsledný nápoj kvalitný.

Vacuum pot sa skladá z dvoch sklenených bánk spojených trubicou a oddelených filtrom. Stretnúť sa môžeme s látkovým alebo skleneným. Bavlnené či látkové sú spoľahlivejšie, no stratíte určitý čas dôkladným preplachovaním (treba ich aj vymieňať). Sklenený je trvalý, no manipulácia s ním je zložitejšia.

Postup prípravy kávy vo vacuum pot

  1. Káva sa namelie na strednú hrubosť.
  2. Spodná banka sa naplní do 80 percent obsahu vodou a dá sa variť. Inou cestou je predhriatie vo varnej kanvici a až potom ju preliať.
  3. Vakuum z názvu vzniká tak, že sa začne tvoriť para a tá sa dostane do hornej nádoby.
  4. Keď sa väčšina vody z dolnej časti vyparí, do vrchnej nádoby dáme namletú kávu.
  5. Pomer kávy a vody je opäť na kávičkárovi. Najčastejšie sa volí pomer 55-60 gramov na liter vody.
  6. Následne miešame nápoj asi 60 sekúnd (napríklad vareškou), čím kávu luhujeme.
  7. Potom zhasneme kahan a odstavíme od zdroja tepla.
  8. Takto vznikne v spodnej banke podtlak a vyextrahovaná káva vytečie dole a potom už len servírovať a vychutnávať.

 

 


Kávu výnimočnej chuti z našej pražiarne kúpite v našom e-shope.


 

 

Post a comment

Garantovaná cena kávy počas celého roka 2025