Hoci záleží aj na samotných kávových zrnách a ich kvalite, chuť kávy a jej arómy záleží aj na spôsobe jej praženia. Dĺžka procesu praženia môže ovplyvniť tvar, kyslosť, ale aj chuť kávových zŕn. Prinášame vám preto praktického sprievodcu štyroch hlavných spôsobov praženia kávy. Poďme na to.
1.Svetlé praženie
Svetlé praženie kávy trvá najkratší čas. Kávové zrná sú „suché“ nakoľko nie sú pražené pri dostatočne vysokej teplote. Čím dlhšie je zrno pražené, tým viac tepla vytiahne kofeín a kyslosť. To znamená, že svetlé kávové zrná majú najviac kofeínu a kyslosti. Káva má iný chuťový profil, pretože skrátený proces praženia zabraňuje tomu, aby sa vo vnútri zrna vyskytli chemické zmeny. Kyslosť je často sprevádzaná citrusovými tónmi, ktoré niektorí považujú za veľmi chutné a príjemné pre ústne podnebie.
- Stredné (medium) praženie
Proces medium praženia trvá v dĺžke od prvého prasknutia kávového zrna až po tesné druhé prasknutie. Praží sa pri vyššej teplote a zrná obsahujú menej kyslosti. Ten druh praženia je najviac obľúbený, nakoľko ho kávičkari považujú chuťovo za najviac vyvážené. Príklady medium praženia sú napr. zmes House House, Breakfast roast či American roast. Kyslosť zŕn sa môže líšiť.
- Stredno-tmavé (Medium-Dark) praženie
Praží sa pri zvýšenej teplote, po druhej trhline alebo tesne po nej. Tým, že je teplota pri pražení vyššia, na povrchu zŕn sa vyskytuje olej. Zrná majú bohatšiu a plnšiu chuť, sú väčšie a obsahujú menej kyslosti. Príklady takéhoto praženia sú napríklad Vienna roast či Full-City roast.
4.Tmavé praženie
Na tmavých pražených zrnách sú viditeľné oleje. Kávové zrná majú sladšiu chuť, pretože kvôli teplote majú cukry čas na karamelizáciu. Dlhší proces praženia im pomáha rozvíjať bohatšiu chuť a povrch kávového zrna často vedie k maslovému povrchu. Z pomedzi všetkých spôsobov praženia majú najmenšiu kyslosť, no zároveň obsahujú aj najmenej kofeínu, pretože sú najdlhšie pražené.
Proces praženia kávy
Pred pražením sú kávové zrná zelené a takmer bez arómy, okrem zemnatej a trávnatej vône. Proces a štýl praženia kávy je to, čo robí kávové zrná výnimočnými, vďaka čomu si každý z nás svoju šálku kávy vychutnáva inak. Pražením sa opekajú kávové zrná, stmavuje sa ich farba a dodáva sa im čokoládová či karamelizovaná príchuť. Pri vyšších teplotách praženia sa na povrchu objavujú oleje. Teplota pri pražení je taktiež veľmi dôležitá, nakoľko pri jej prekročení sa kávové bôby spália a majú zhorenú príchuť.
Názvy a opisy praženia kávových zŕn nie sú univerzálne. Práve preto je praženie naozaj chutnej kávy umením a skutočnou vedou. Nemusíte byť odborníkom na praženie, no pri správnej príprave viete chuť rozoznať aj vy, práve vďaka spôsobu praženia. Ak ste zvyknutí iba na jeden druh praženia kávy, dajte šancu aj ostatným. Verte nám, že budete milo prekvapení rozdielmi, ktoré v nich rozoznáte. Nazdravie.